Günlük hayatınız yaşarken bu 10 ilginç şey hamileliğiniz boyunca vücudunuzda oluşuyor.

Plasentanın bazen ‘hayat ağacı‘ olarakanıldığını biliyor muydunuz? Ve Plasentanın kendi vücudunuz tarafından oluşturulduğunu ve 4 organın yaptığı işi tek başına yaptığını? Aşağıda verilen linkten yazımızın tamamına ulaşabilir ve herhangi bir sorunuz olduğunda bize ulaşabilirsiniz. Sizlere bu süreçte yardım etmek için hizmet veriyoruz.

 

Şuanda vücudunuzda gerçekleşen 10 ilginç durum

1- Rahminiz (uterusunuz) normal halinin tam 14 katı büyüyor. Evet, bir armut büyüklüğünden bir karpuz büyüklüğüne kadar gerilerek büyüyor ve tekrar eski haline geliyor. Rahim 2 ila 3 kilo sıvı, amniyotik sıvı (gebelik suyu) ve mukus tutabilmektedir.

2- Kalbiniz gebelik öncesine göre %40-50 daha fazla kan pompalamaktadır. Üstelik dakikada 10 ila 20 defa öncesine göre fazla atmaktadır. Bu kordonun ve plasentanın yakıtını oluşturmakta ve doğum eylemi için hazırlamaktadır. Şimdi gebe olmadan öncesine göre niye bu kadar yorgun olduğunuzu anlamışsınızdır 

3- Bebekler sizi duyar! (Ne konuştuğunuza dikkat edin! ). 18 gebelik haftasından önce bebeğinizin kulakları tamamiyle gelişmiştir ve sizin sesinizi ve köpek havlaması gibi sesleri duyacaktır. Bebeğinize şarkı söylediğinizde o sizi dinlemekte ve doğumdan sonra şarkınızı tekrar duyduğunda tanıyacaktır – bu ayrıca bebeğe ekstra bir sakinlik verecektir.

4- Eğer bebeğiniz erkekse , ereksiyonları olabilir. (üzgünüz ama bu gerçek). Doğumdan önce bile bebeğinizin minik üriner sistemi hazırlanıyor. 20 ila 23 haftalar arası minik bebeğimiz sperm yapmaya başlamış oluyor. Aynı zamanlarda kız bebeklerde over (yumurtalık) ve rahim tamamiyle gelişmiş ve ömür boyu kullanacağımız yumurtalar oluşmuş oluyor.

5- Plasenta dört organın yaptığı işi yerine getirmektedir. Bazen ‘hayat ağacı’ olarak da anılmaktadır. Bu organ (Henüz oluşturduğunuz bu organ ) aşırı şekilde hassas ve bebeğinizin atıklarından kurtulmasına yardımcı olur, kötü maddeleri filtreler ve bebeğin beslenmesini sağlar. Müthiş bir çoklu görevden bahsediyoruz!

6- Bebekler öğünlerini tadarlar. İnanın yada inanmayın gebeliğin 20. Haftasından itibaren bebekler dildeki tat tomurcuklarını oluştururlar ve sizin yediğiniz yiyeceğe göre tadını alıp buna göre damak tadı oluşturur. Bazı araştırmalar bebeğinizin damak tadını sağlıklı şekilde oluşturmanın yolunu çeşitli sağlıklı gıdaların tüketilmesi ile mümkün olabileceğini belirtmektedirler. Ne yediğinize umarım daha dikkat edip yemeğin yanında kızartmalar yerine biraz borokoli ekleme motivasyonu oluşturmuşuzdur.

7- Memeleriniz tam teşekkülü birer süt üretimhanesidir. Bu tamamiyle doğum sonrası değil hormonlar hemen hamile olduktan sonra süt üretimini tetiklemektedir. Ve 20 haftadan itibaren bebeğin ilk sütü (ağız sütü, kolostrum ) oluşmuştur. Bunu 3. Trimestere girdiğinizde ufak sızıntılar şeklinde görebilirsiniz.

8- Bebeğiniz kakasını yapıyor. Gebeliğinizin ortalarına geldiğinizde bebeğiniz mekonyum dediğimiz kakasını yapmaya başlar ; siyah, katran gibi madde olup doğumdan hemen sonra bezine bunu çıkaracaktır.

9- Bebekler ışığı görebililer.Yaklaşık 30 hafta civarında iris (göz bebeği) tamamiyle oluşmuştur bunun anlamı bebek ışığa tepki verebilir ve görebilir. Ve supriz şekilde içerisi her zaman karanlık değildir. Eğer direkt gün ışığına uzanırsanız bebeğinizin gün ışığından korunmak için gözünü korumak istediğini fark edebilirsiniz.

10- Bebekler ilk ağıdının provasını yapar. İlk ağıdını duymak nasıl bir şey olacak? Ultrason fotoğrafları bebeklerin ağladığını ve diğer yüz mimiklerini rahim içinde yaptığını göstermiştir. Bu bebeğin üzgün olduğu anlamına tabiki gelmemektedir. Ağlamak bebek için usta olunması gereken bir yetenektir en nihayetinde o heyecan uyandıran ilk haftalarında sizinle iletişim kurması için birincil yol olacaktır.