Kadın Genital Bölgesinin PRP ile Yenilenmesi. Kliniğimize gelen kadınların gençliklerindeki gibi görünmeyi istemelerinin yanısıra birçoğu gençken aldıkları cinsel hazza özlem duyduklarından şikayet edip bunun için tedavi aradıklarını belirtiyor.

Türkiye’de bir ilki gerçekletirerek  PRP uygulamasını  vajinal yenilenme için kullanmaktayız. Amerika ve Avrupalı kadınlara yapılan bu işlem artık k.maraşta.

Kliniğimizde yapılan bu uygulama ile vajen dokusunda damarlanma ve böylece cinsel ilişkideki haz alma duygusu ve his artmaktadır.  Bu uygulama ile hafif idrar kaçırmaların da geçtiği gösterilmiştir.

PRP (Platelet rich plasma) nedir?

 

PRP, Platelet Rich Plasma = ‘Kanın pıhtılaşma ürünlerinden zengin plazma’) damar yolundan alınan kandan elde edilmektedir. Koldan alınan toplardamar kanı santrifüj edildikten sonra elde edilen ‘Platelet’ veya ‘Trombosit’ adı verilen pıhtılaşma hücrelerinin zengin olan açık sarı renkli plazma kısmı, özel bir enjektöre çekilir. Daha sonra genital alanda amaca yönelik istenilen alanlara enjekte edilmektedir.

PRP nasıl hazırlanır?

 

PRP için öncelikle kol veya eldeki toplardamarlar tercih edilmektedir. Bu toplardamarlara manşon uygulanan baskı sonucunda bu damarlar daha belirgin hale gelir. Daha sonra bu bölge alkol ile temizlenir ve ihtiyaca göre ortalama 10-20 cc kadar kan alınır. Alınan kan duruma göre çok daha fazla da olabilir. Daha sonra alınan kan santrifüj cihazı ile belli bir sürede ve belli bir hızda döndürülür. Bu süre sonunda kan içerisindeki kırmızı alyuvar adı verilen ‘Eritrositler’ dibe çöker. Alyuvarların üst kısımda kanın sarı renkli plasma kısmı kalır.  Özel bir enjektörle çekilen sarı renkli bu plasma kısmı tercihen ikinci bir santrifüjleme işlemine tabi tutularak trombositlerden zenginleştirilmiş plazma (PRP) elde edilmektedir. Elde edilen PRP (Plateletlerden Zengin Plasma) vücudun değişik bölgelerine enjekte edilerek tedavi sağlanmaktadır.  Kişiden alınan kan örneğinden trombosit ve büyüme faktörlerinin ayrılarak serum elde edilmesidir. Alınan kan bir tüpe konur ve santrifüj edilir, böylece trombositler diğer kan hücrelerinden ayrılır. Bu serum vajende belirlenen alanlara uygulanır.

 

 

 

Trombosit (Platelet) zengin içerikli plazma ne işe yarar?

 

Doku içerisine enjekte edilen plazma içerisinde yer alan trombositler verildikleri dokuda patlarlar. Bu pıhtılaşma hücreleri içinden çıkan büyüme faktörleri doku içinde ‘Fibroblast’ adı verilen ve kolajen bağ dokusunun oluşumunu sağlayan hücreleri aktive eder. Böylelikle doku hızlı bir şekilde gelişmekte ve güçlenmektedir.

 

O shot hangi amaçlarla yapılır?

 

O shot uygulaması en fazla cinsel ilişkide vajinal bölgede haz artışı ve ilişki sırasında orgazm (Koital orgazm) işlevini sağlamak amaçlarıyla kadınlara yapılmaktadır. Nitekim kadınların büyük bir kısmında cinsel ilişki sırasında ‘orgazm olamama’ (Koital Anorgazmi) sorunu mevcuttur. Bu nedenle o shot uygulaması ile hem cinsel ilişkideki haz artmakta hem de anorgazmi (orgazm olamama) sorunu giderilebilmektedir. Aynı zamanda cinsel ilişkide haz alan hastalarda bu hazzı daha da yoğunlaştırmak amacıyla da ‘O Shot’ yapılabilmektedir. Yani vajina içerisinde klitoris çevresine yapılan enjeksiyonlar ile klitoris etrafındaki bağ dokusu artışına paralel şekilde cinsel ilişkide penisin vajina içerisinde yaptığı mekanik titreşim etkisi artmakta ve böylelikle cinsel haz, duyarlılık oldukça yoğunlaşmaktadır. O shot ile orgazm işlevi de kolaylaşmaktadır.

O Shot kimler için uygun değildir?

 

O shot; kişinin tamamen kendi kanından elde edilen plazmanın, yine kişinin kendi dokusuna enjeksiyonu şeklindeki bir uygulama olduğu için hiçbir yan etkisi yoktur.  Yani dışarıdan hiçbir yabancı madde alınmamaktadır.

 

O shot uygulamasının ücreti nedir?

 

Yapılan O shot © (O spotplasty) uygulamasındaki ücretler ülkeye ve yapılan merkezlere göre oldukça değişiklikler göstermektedir. Ayrıca yapılan bölgenin genişliği ile uygulama sıklığı da merkezlerdeki ücretlendirme ve fiyat politikalarında etkili olmaktadır.

 

Bu müdehale basit, hızlı olan bu uygulamada, size ait bir serum kullanıldığı için son derece güvenli ve allerji veya herhangi bir hastalık kapma riskiniz yoktur. Uygulama öncesinde  lokal anestezi kremleri ile vajen uyuşturulduğu için herhangi bir ağrı olmaz. Bazı kadınlar hemen sonuç alsada bazılarının sonuç alması için birkaç hafta geçmesi gerekebilir. Ayda bir yapılan 5 uygulama ideal uygulama sayısıdır. Her uygulamadan sonra hemen işinize dönebileceğiniz gibi aynı gün ilişkiye girebilirsiniz.

 

Her kadının bu uygulama sonrası alacağı cevap aynı olmayacaktır. Fakat bu uygulamanın iyi geleceği noktaları şu şekilde sayabiliriz:

  • Klitoral uyarı ile daha kolay ve fazla haz alma
  • Vajen etrafında daha genç ve pürüzsüz bir cilt elde edilmesi
  • Vajen girişinin daha daralması
  • Daha güçlü bir orgazm
  • Daha sık orgazm olma
  • Cinsel istekte artma
  • Vajinal orgazm olabilme
  • Ağrılı cinsel ilişkide azalma
  • Doğal kayganlığın sağlanmasında artma
  • Idrar kaçırmada azalma

Labia majora olarak bilinen türlü bölgenin renk değişikliki veya kilo verdikten sonra sarkması da kadınları rahatsız eden bir sorundur.

Buraya uygulanan PRP ile bu problemler de büyük ölçüde düzeltilmektedir.

 

Dip Not: Her kadın uygulama sonrasında eşit sonuç alamayabilir.